Kurz pro poradce rané péče
OBSAH KURZU:
Celý kurz akcentuje sebereflexi vlastní pracovní dovednosti, tedy co a jak dělám, jak to umím, kde a v čem potřebuji doplnit svou zkušenost, dovednost, znalost, jak to mohu udělat, co konkrétně pro to mohu udělat. Jde o práci s kompetencemi poradce rané péče, tedy nejen o znalosti, ale o jejich praktické využití v každodenní spolupráci s rodinami. Toto téma bude procházet celým kurzem, účastníci se mu budou věnovat v menších skupinách intenzivně a průběžně během celého kurzu.
Kurz obsahuje teoretickoou část ve formě workshopů a individuální intervize v klientských rodinách účastníků, je zakončen představením kazuistiky se sebehodnocením.
Workshopy
Pod vedením lektorů (poradců rané péče a dalších odborníků s dlouhou praxí v oboru) se budou účastníci společně zamýšlet nad následujícími tématy:
- Průběh konzultace v rodinách - časový plán, činnosti poradce, specifika terénní práce, specifika práce s více přítomnými osobami.
- Organizace práce poradce - časové, prostorové plánování, otázka přiměřeného odpočinku, poznávání vlastních hranic, možnosti podpory v okolí poradce, hranice při poskytování služby.
- Téma diagnóz a jejich odrazu v reálném životě - jak moc diagnóza definuje skutečné obtíže dítěte i jeho rodiny, jak s diagnózou nebo její absencí dobře pracovat.
- Podpora celého rodinného systému, všech jeho členů, naplnění jejich potřeb s důrazem nejen na sourozence, zdraví v rodinách, podpora resilience rodiny, jejích vlastních ochranných a posilujících mechanismů, zdrojů síly.
- Krizové a náročné situace v rodinách - práce v rodinách s další zátěží, např. psychiatrické onemocnění, domácí násilí, sociálně znevýhodněné prostředí, dluhy… Ukázka práce formou balintovské skupiny jako pomoc pro poradce.
- Podpora rodiny v rámci širšího systému - možnosti finanční podpory ze strany státu, komunity, nadací.
- Práce se zakázkou rodiny - co poradci pomůže, aby se zorientoval ve vyslovených i nevyslovených zakázkách, aby pochopil, co rodina opravdu potřebuje, a co z toho jí může nabídnout on.
Intervize v rodinách
Díky nim účastník získá zcela praktický pohled na svou práci, možnost řešit velmi konkrétní otázky. Účastník bude dopředu formulovat, na co se má intervizor při sledování jeho práce v rodině zaměřit, s čím chce účastník pomoci, co ujasnit. Následně intervizor poskytne podrobnou zpětnou vazbu, nabídne svou zkušenost, erudici, i výsledek přímého pozorování v rodině.
Kazuistika
Příprava a prezentace kazuistiky týkající se spolupráce s konkrétní rodinou probíhá v poslední teoretické části kurzu.
Sebehodnocení
Zhodnocení výstupů z intervizí v rodinách, sebehodnocení účastníků. Aktivita proběhne ve skupinách i společně.
Podrobnosti:
- Termín konání: 12.-13. 5. 2025, 18.-19. 6. 2025, 20.-21. 10. 2025
- Místo konání: Praha 15 - Hostivař, Domkářská 21/1
- Časový rozsah kurzu: 48 vyučovacích hodin a 20 hodin při individuálních intervizích v rodinách (v termínech, které si účastník sám dohodne s intervizory)
- Cena: pro členy ARP ČR 22 000,- Kč, pro nečleny 25 000,- Kč (cena obsahuje společné vzdělávání, studijní materiály, individuální čas s intervizory, drobné občerstvení během kurzu)
- Počet účastníků: 17 - 22
- Kurz je akreditován u MPSV (číslo akreditace: A2024/1407-SP)
- Kontaktní osoba: Jiřina Kábová, e-mail: vzdelavani@arpcr.cz, (případně telefon 774 965 279)